AJC Home > About retention > Current judges

Current Judges

 

A - C | D - G | H - L | M - R | S - V | W - Z

 

Eric A. Aarseth - Anchorage Superior Court

Appointed: November 30, 2005, by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge Larry D. Card

Next Retention: 2016

2005 Judicial Application pdf icon

2010 Judicial Retention Materials

 

Marjorie K. Allard - Court of Appeals

Appointed: November 23, 2012, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Robert G. Coats

First Retention: 2016

2012 Judicial Application pdf icon

 

Carl Bauman - Kenai Superior Court

Appointed: August 3, 2007, by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Harold M. Brown

Next Retention: 2016

2007 Judicial Application pdf icon

2010 Judicial Retention Materials

 

Douglas L. Blankenship - Fairbanks Superior Court

Appointed: March 10, 2006, by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge Charles R. Pengilly.

Next Retention: 2016

2005 Judicial Application pdf icon

2010 Judicial Retention Materials

 

Joel H. Bolger - Supreme Court

Appointed: 1997, Valdez District Court, by Governor Tony Knowles (new position)

Appointed: September 9, 2003, Kodiak Superior Court, by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge Donald Hopwood

Appointed: Alaska Court of Appeals, August 29, 2008, by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge David C. Stewart

Appointed: Alaska Supreme Court, January 25, 2013, by Governor Sean Parnell

Replaced: Justice Walter L. Carpeneti

Next Retention: 2016

2003 Judicial Application pdf icon

2008 Judicial Application pdf icon

2012 Judicial Application pdf icon

2000 Retention Evaluation Materials

2006 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

 

William Barker Carey - Ketchikan Superior Court

Appointed: December 7, 2008, by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Michael A. Thompson

Next Retention: 2018

2008 Judicial Application pdf icon

2012 Retention Evaluation Materials

 

Matthew Christian - Fairbanks District Court

Appointed: November 21, 2013, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Jane F. Kauvar

First Retention: 2016

2013 Judicial Application pdf icon

 

Jo-Ann M. Chung - Anchorage District Court

Appointed: May 26, 2011, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Richard W. Postma

Next Retention: 2018

2011 Judicial Application pdf icon+

2014 Retention Evaluation Materials

 

Brian K. Clark - Anchorage District Court

Appointed: January 23, 2003, by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge Peter Ashman

Next Retention: 2018

2002 Judicial Application pdf icon

2006 Retention Evaluation Materials

2010 Judicial Retention Materials

2014 Retention Evaluation Materials

 

Steve W. Cole - Kodiak Superior Court

Appointed: March 4, 2009, by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Joel H. Bolger

Next Retention: 2018

2008 Judicial Application pdf icon

2012 Retention Evaluation Materials

 

Michael D. Corey - Anchorage Superior Court

Appointed: July 23, 2014

Replaced: Judge Sen Tan

First Retention: 2018

2014 Judicial Application pdf icon

 

Leslie Dickson - Anchorage District Court

Appointed: November 9, 2012, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Catherine Easter

First Retention: 2016

2012 Judicial Application pdf icon

 

Tim Dooley - Nome Superior Court

Appointed: March 5, 2013, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Ben Esch

First Retention: 2016

2012 Judicial Application pdf icon

 

Back to Top

Patricia Douglass - Dillingham Superior Court

Appointed: December 16, 2011, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Fred Torrisi

First Retention: 2016

2011 Judicial Application pdf icon

 

Catherine M. Easter - Anchorage Superior Court

Appointed: June 5, 2008, Anchorage District Court, by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Nancy J. Nolan

Appointed: March 5, 2012, Anchorage Superior Court, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Sharon Gleason

Next Retention: 2016

2011 Judicial Application Application pdf icon

2008 Judicial Application pdf icon

2010 Judicial Retention Materials

 

William L. Estelle - Palmer District Court

Appointed: June 11, 2003, by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge Suzanne Lombardi

Next Retention: 2018

2003 Judicial Application pdf icon

2006 Retention Evaluation Materials

2010 Retention Evaluation Materials

2014 Retention Evaluation Materials

 

Dana Fabe - Supreme Court

Appointed: 1988, Anchorage Superior Court, by Governor Steve Cowper

Replaced: Judge Seaborn J. Buckalew

Appointed: January 26, 1996 Supreme Court, by Governor Tony Knowles

Replaced: Justice Daniel A. Moore

Next Retention: 2020

1996 Judicial Application pdf icon

1992 Retention *

2000 Retention Evaluation Materials

2010 Judicial Retention Materials

* Retention information prior to 1996 is not available on the website.

 

David V. George - Sitka Superior Court

Appointed: October 25, 2007, by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Larry Zervos

Next Retention: 2016

2007 Judicial Application pdf icon

2010 Retention Evaluation Materials

 

Angela Greene - Barrow Superior Court

Appointed: November 20, 2014, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Michael I. Jeffery

First Retention: 2018

2014 Judicial Application pdf icon

 

Andrew Guidi - Anchorage Superior Court

Appointed: July 12, 2010, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Craig F. Stowers

Next Retention: 2020

2010 Judicial Application pdf icon

2014 Retention Evaluation Materials

 

Back to Top

Patrick S. Hammers - Fairbanks District Court

Appointed: July 9, 2009, by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Winston S. Burbank

Next Retention: 2016

2009 Judicial Application pdf icon

2012 Retention Evaluation Materials

 

J. Patrick Hanley - Anchorage District Court

Appointed: January 14, 2005, by Governor Murkowski

Replaced: Judge James Wanamaker

Next Retention: 2016

2004 Judicial Application pdf icon

2008 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

 

Bethany Spalding Harbison - Fairbanks Superior Court

Appointed: September 24, 2012, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Robert B. Downes

First Retention: 2016

2012 Judicial Application pdf icon

 

Gregory L. Heath - Palmer Superior Court

Appointed: November 25, 2003, Palmer District Court by Governor Frank Murkowski

Replaced: New position

Appointed: July 9, 2009, Palmer Superior Court by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Beverly W. Cutler

Next Retention: 2018

2003 Judicial Application pdf icon

2009 Judicial Application pdf icon

2006 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

 

Jennifer Stuart Henderson - Anchorage District Court

Appointed: November 9, 2012

Replaced: Judge Paul E. Olson

First Retention: 2016

2012 Judicial Application pdf icon

 

Charles T. Huguelet - Kenai Superior Court

Appointed: September 2, 2003, by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge Jonathan Link.

Next Retention: 2018

2003 Judicial Application pdf icon

2006 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

 

Sharon A.S. Illsley - Kenai District Court

Appointed: June 14, 2007, by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge David Landry

Next Retention: 2018

2007 Judicial Application pdf icon

2010 Retention Evaluation Materials

2014 Retention Evaluation Materials

 

Michael I. Jeffery - Barrow Superior Court

Appointed: October 28, 1982, by Governor Jay Hammond (new position)

Reappointed: May 29, 2008, by Governor Sarah Palin

Next Retention: N/A

2008 Judicial Application pdf icon

1986 Retention*

1992 Retention*

1998 Retention Evaluation Materials

2004 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

* Retention information prior to 1996 is not available on the website.

 

Jane F. Kauvar - Fairbanks Superior Court

Appointed: February 18, 1981, Fairbanks District Court, by Governor Jay Hammond

Replaced: Judge Mary Alice Miller

Appointed: March 5, 2013, Fairbanks Superior Court, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Randy Olsen

Next Retention: 2016

2012 Judicial Application pdf icon

1982 Retention*

1986 Retention*

1990 Retention*

1994 Retention*

1998 Retention Evaluation Materials

2002 Retention Evaluation Materials

2006 Retention Evaluation Materials

2010 Retention Evaluation Materials

* Retention information prior to 1996 is not available on the website.

 

Douglas H. Kossler - Court of Appeals

Appointed: August 2, 2013 by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Joel H. Bolger

First Retention: 2016

2013 Judicial Application pdf icon

 

Kari Kristiansen - Palmer Superior Court

Appointed: November 17, 2006, by Governor Frank Murkowski

Replaced: New position

Next Retention: 2016

2006 Judicial Application pdf icon

2010 Retention Evaluation Materials

 

Keith B. Levy - Juneau District Court

Appointed: January 24, 2005, by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge Peter Froehlich

Next Retention: 2016

2004 Judicial Application pdf icon

2008 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

 

Paul R. Lyle - Fairbanks Superior Court

Appointed: February 19, 2008, by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Niesje J. Steinkruger

Next Retention: 2018

2007 Judicial Application pdf icon

2012 Retention Evaluation Materials

 

Peter J. Maassen - Supreme Court

Appointed: August 9, 2012, by Governor Sean Parnell

Replaced: Justice Morgan Christen

First Retention: 2016

2012 Judicial Application pdf icon

 

Back to Top

Michael A. MacDonald - Fairbanks Superior Court

Appointed: June 1, 2007, by Governor Palin

Replaced: New Position

Next Retention: 2016

2007 Judicial Application pdf icon

2010 Retention Evaluation Materials

 

David Mannheimer - Court of Appeals

Appointed: October 11, 1990, by Governor Steve Cowper

Replaced: Judge James A. Singleton

Next Retention: 2018

1990 Judicial Application pdf icon

1994 Retention*

2002 Retention Evaluation Materials

2010 Retention Evaluation Materials

* Retention information prior to 1996 is not available on the website.

 

Erin B. Marston - Anchorage Superior Court

Appointed: September 24, 2012, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Peter A. Michalski

First Retention: 2016

2012 Judicial Application pdf icon

 

Michael P. McConahy - Fairbanks Superior Court

Appointed: July 9, 2009, by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Mark I. Wood

Next Retention: 2018

2009 Judicial Application pdf icon

2012 Retention Evaluation Materials

 

Dwayne W. McConnell - Bethel Superior Court

Appointed: July 11, 2012 by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Leonard R. Devaney, III

First Retention: 2016

2012 Judicial Application pdf icon

 

Patrick J. McKay - Anchorage Superior Court

Appointed: November 30, 2005, by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge Dan A. Hensley

Next Retention: 2016

2005 Judicial Application pdf icon

2010 Retention Evaluation Materials

 

Louis James Menendez - Juneau Superior Court

Appointed: May 23, 2011, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Patricia A. Collins

Next Retention: N/A

2011 Judicial Application pdf icon

2014 Retention Evaluation Materials

 

Gregory Miller - Anchorage Superior Court

Appointed: January 3, 2011, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Stephanie E. Joannides

Next Retention: 2020

2010 Judicial Applicationpdf icon

2014 Retention Evaluation Materials

 

Kevin G. Miller - Ketchikan District Court

Appointed: August 30, 1999, by Governor Tony Knowles

Replaced: Judge Patricia Collins

Next Retention: 2018

1999 Judicial Application pdf icon

2002 Retention Evaluation Materials

2006 Retention Evaluation Materials

2010 Retention Evaluation Materials

2014 Retention Evaluation Materials

 

Anna M. Moran - Kenai Superior Court

Appointed: March 5, 2007, by Governor Sarah Palin

Replaced: New position

Next Retention: 2016

2006 Judicial Application pdf icon

2010 Retention Evaluation Materials

 

William F. Morse - Anchorage Superior Court

Appointed: February 27, 2002, by Governor Tony Knowles

Replaced: Judge Rene J. Gonzalez

Next Retention: 2018

2002 Judicial Application pdf icon

2006 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

 

Gregory J. Motyka - Anchorage District Court

Appointed: July 26, 1991 by Governor Walter Hickel

Replaced: Judge Elaine Andrews

Next Retention: 2018

1991 Judicial Application pdf icon

1994 Retention*

1998 Retention Evaluation Materials

2002 Retention Evaluation Materials

2006 Retention Evaluation Materials

2010 Retention Evaluation Materials

2014 Retention Evaluation Materials

* Retention information prior to 1996 is not available on the website.

 

Margaret L. Murphy - Homer District Court

Appointed: April 20, 2005, by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge M. Francis Neville

Next Retention: 2016

2005 Judicial Application pdf icon

2008 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

 

Thomas G. Nave - Juneau District Court

Appointed: September 24, 2010, by Governor Sean Parnell

Replaced: New Position

Next Retention: 2016

2010 Judicial Applicationpdf icon

2012 Retention Evaluation Materials

 

Paul E. Olson - Anchorage Superior Court

Appointed: January 29, 2010, Anchorage District Court, by Governor Sean Parnell

Replaced: New Position

Appointed: March 9, 2012, Anchorage Superior Court, by Governor Sean Parnell

Replaced: New position

First Retention: 2016

2009 Judicial Application pdf icon

2011 Judicial Application pdf icon

 

Philip M. Pallenberg - Juneau Superior Court

Appointed: August 31, 2007, by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Larry R. Weeks

Next Retention: 2016

2007 Judicial Application pdf icon

2010 Retention Evaluation Materials

 

Nathaniel Peters - Bethel District Court

Appointed: November 25, 2013, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Dennis P. Cummings

First Retention: 2016

2013 Judicial Application pdf icon

 

Frank A. Pfiffner - Anchorage Superior Court

Appointed: October 29, 2009, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Morgan Christen

Next Retention: N/A

2009 Judicial Application pdf icon

2012 Retention Evaluation Materials

 

Charles W. Ray, Jr. - Bethel Superior Court

Appointed: June 20, 2012, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Marvin Charles Hamilton III

First Retention: 2016

2012 Judicial Application pdf icon

 

Stephanie Rhoades - Anchorage District Court

Appointed: July 30, 1992, by Governor Walter Hickel

Replaced: Judge Glen Anderson

Next Retention: 2018

1992 Judicial Application pdf icon

1994 Retention*

1998 Retention Evaluation Materials

2002 Retention Evaluation Materials

2006 Retention Evaluation Materials

2010 Retention Evaluation Materials

2014 Retention Evaluation Materials

* Retention information prior to 1996 is not available on the website.

 

Mark Rindner - Anchorage Superior Court

Appointed: October 20, 2000, by Governor Tony Knowles

Replaced: Judge Karen Hunt

Next Retention: 2016

2000 Judicial Application pdf icon

2004 Retention Evaluation Materials

2010 Retention Evaluation Materials

 

Paul A. Roetman - Kotzebue Superior Court

Appointed: July 9, 2010 by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Richard Erlich

Next Retention: 2020

2010 Judicial Application pdf icon

2014 Retention Evaluation Materials

 

Kevin M. Saxby - Anchorage Superior Court

Appointed: March 12, 2012, by Governor Sean Parnell

Replaced: new position

First Retention: 2016

2011 Judicial Application pdf icon

 

Back to Top

Daniel Schally - Valdez District Court

Appointed: January 17, 2005, by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge Joel Bolger

Next Retention: 2016

2004 Judicial Application pdf icon

2008 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

 

Ben Seekins - Fairbanks District Court

Appointed: January 13, 2012 by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Raymond M. Funk

Next Retention: 2018

2011 Judicial Application pdf icon

2014 Retention Evaluation Materials

 

Eric Smith - Palmer Superior Court

Appointed: April 18, 1996, by Governor Tony Knowles

Replaced: New Position

Next Retention: 2018

1996 Judicial Application pdf icon

2000 Retention Evaluation Materials

2006 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

 

Jack W. Smith - Anchorage Superior Court

Appointed: 2002, Anchorage District Court, by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge Natalie Finn

Appointed: November 17, 2006, Anchorage Superior Court, by Governor Frank Murkowski

Replaced: New Position

Next Retention: 2016

2002 Judicial Application pdf icon

2006 Judicial Application pdf icon

2006 Retention Evaluation Materials

2010 Retention Evaluation Materials

 

Michael Spaan - Anchorage Superior Court

Appointed: November 17, 2006, by Governor Frank Murkowski

Replaced: New position

Next Retention: N/A

2006 Judicial Application pdf icon

2010 Retention Evaluation Materials

 

Trevor Stephens - Ketchikan Superior Court

Appointed: July 31, 2000, by Governor Tony Knowles

Replaced: Judge Thomas Jahnke

Next Retention: 2016

2000 Judicial Application pdf icon

2004 Retention Evaluation Materials

2010 Retention Evaluation Materials

 

Craig F. Stowers - Supreme Court

Appointed: September 21, 2004, Anchorage Superior Court, by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge John Reese

Appointed: December 2, 2009, Alaska Supreme Court, by Governor Sean Parnell

Replaced: Justice Robert L. Eastaugh

Next Retention: 2024

2004 Judicial Application pdf icon

2009 Judicial Application pdf icon

2008 Retention Evaluation Materials

2014 Retention Evaluation Materials

 

John Suddock - Anchorage Superior Court

Appointed: November 14, 2002, by Governor Tony Knowles

Replaced: Judge Elaine Andrews

Next Retention: N/A

2002 Judicial Application pdf icon

2006 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

 

Alex M. Swiderski - Anchorage District Court

Appointed: April 11, 2005, by Governor Frank Murkowski

Replaced: Judge Samuel D. Adams

Next Retention: 2016

2005 Judicial Application pdf icon

2008 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

 

Philip R. Volland - Anchorage Superior Court

Appointed: November 14, 2002 by Governor Tony Knowles

Replaced: Judge Eric Sanders.

Next Retention: 2018

2002 Judicial Application pdf icon

2006 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

 

Back to Top

David R. Wallace - Anchorage District Court

Appointed: January 23, 2009 by Governor Sarah Palin

Replaced: Judge Sigurd E. Murphy

Next Retention: 2016

2008 Judicial Application pdf icon

2012 Retention Evaluation Materials

 

Pamela Scott Washington - Anchorage District Court

Appointed: August 9, 2010, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge John R. Lohff

Next Retention: 2016

2010 Judicial Application pdf icon

2012 Retention Evaluation Materials

 

Vanessa H. White - Palmer Superior Court

Appointed: November 17, 2006, by Governor Frank Murkowski

Replaced: New position

Next Retention: 2016

2006 Judicial Application pdf icon

2010 Retention Evaluation Materials

 

Daniel E. Winfree - Supreme Court

Appointed: November 16, 2007, by Governor Sarah Palin

Replaced: Justice Alexander O. Bryner

Next Retention: 2022

2007 Judicial Application pdf icon

2012 Retention Evaluation Materials

 

John W. Wolfe - Palmer District Court

Appointed: November 1, 2004 by Governor Frank Murkowski

Replaced: New position

Next Retention in 2018

2004 Judicial Application pdf icon

2006 Retention Evaluation Materials

2010 Retention Evaluation Materials

2014 Retention Evaluation Materials

 

Michael L. Wolverton - Anchorage Superior Court

Appointed: 1988, Anchorage District Court, by Governor Steve Cowper

Replaced: Judge Michael N. White

Appointed: December 4, 1996, Anchorage Superior Court, by Governor Tony Knowles

Replaced: Judge Mark Rowland

Next Retention: 2018

1996 Judicial Application pdf icon

1990 Retention*

1994 Retention*

2000 Retention Evaluation Materials

2006 Retention Evaluation Materials

2012 Retention Evaluation Materials

* Retention information prior to 1996 is not available on the website.

 

Back to Top

David L. Zwink - Palmer District Court

Appointed: January 29, 2010, by Governor Sean Parnell

Replaced: Judge Gregory L. Heath

Next Retention: 2016

2009 Judicial Application pdf icon

2012 Retention Evaluation Materials

 


Retention Schedule for Justices/Judges
Supreme: First general election held more than three years after appointment; every ten thereafter.
Appellate: First general election held more than three years after appointment; every eight thereafter.
Superior: First general election held more than three years after appointment; every six thereafter.
District: First general election held more than two years after appointment; every four thereafter.