Current Judges

Back to Top

Eric A. Aarseth - Anchorage Superior Court

Appointed: November 30, 2005, by Governor Frank Murkowski
Replaced: Judge Larry D. Card
Next Retention: 2016

Marjorie K. Allard - Court of Appeals

Appointed: November 23, 2012, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Robert G. Coats
Next Retention: 2016

Back to Top

Carl Bauman - Kenai Superior Court

Appointed: August 3, 2007, Kenai Superior Court, by Governor Sarah Palin
Replaced: Judge Harold M. Brown
Next Retention: 2016

Douglas L. Blankenship - Fairbanks Superior Court

Appointed: March 10, 2006, Fairbanks Superior Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: Judge Charles R. Pengilly
Next Retention: 2016

Joel H. Bolger - Supreme Court

Appointed: January 1, 1997, Valdez District Court, by Governor Tony Knowles
Replaced: New Position
Appointed: September 9, 2003, Kodiak Superior Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: Judge Donald Hopwood
Appointed: August 29, 2008, Alaska Court of Appeals, by Governor Sarah Palin
Replaced: Judge David C. Stewart
Appointed: January 25, 2013, Alaska Supreme Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Justice Walter L. Carpeneti
Next Retention: 2016

Back to Top

William Barker Carey - Ketchikan Superior Court

Appointed: December 7, 2008, Ketchikan Superior Court, by Governor Sarah Palin
Replaced: Judge Michael A. Thompson
Next Retention: 2018

Matthew Christian - Fairbanks District Court

Appointed: November 21, 2013, Fairbanks District Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: New Position
Next Retention: 2016

Jo-Ann M. Chung - Anchorage District Court

Appointed: May 26, 2011, Anchorage District Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Richard W. Postma
Next Retention: 2018

Brian K. Clark - Anchorage District Court

Appointed: January 23, 2003, Anchorage District Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: Judge Peter G. Ashman
Next Retention: 2018

Steve W. Cole - Kodiak Superior Court

Appointed: March 4, 2009, Kodiak Superior Court, by Governor Sarah Palin
Replaced: Justice Joel H. Bolger
Next Retention: 2018

Michael D. Corey - Anchorage Superior Court

Appointed: July 23, 2014, Anchorage Superior Court, by Governor
Replaced: Judge Sen K. Tan
Next Retention: 2018

Back to Top

Leslie Dickson - Anchorage District Court

Appointed: November 9, 2012, Anchorage District Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: New Position
Next Retention: 2016

Tim Dooley - Nome Superior Court

Appointed: March 5, 2013, Nome Superior Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Ben Esch
Next Retention: 2016

Patricia Douglass - Dillingham Superior Court

Appointed: December 16, 2011, Dillingham Superior Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Fred Torrisi
Next Retention: 2016

Back to Top

Catherine M. Easter - Anchorage Superior Court

Appointed: June 5, 2008, Anchorage District Court, by Governor Sarah Palin
Replaced: Judge Nancy J. Nolan
Appointed: March 5, 2012, Anchorage Superior Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Sharon Gleason
Next Retention: 2016

William L. Estelle - Palmer District Court

Appointed: June 11, 2003, Palmer District Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: Judge Suzanne Lombardi
Next Retention: 2018

Back to Top

Dana Fabe - Supreme Court

Next Retention: 2020
* Retention information prior to 1996 is not available on the website.

Back to Top

David V. George - Sitka Superior Court

Appointed: October 25, 2007, Sitka Superior Court, by Governor Sarah Palin
Replaced: Judge Larry C. Zervos
Next Retention: 2016

Angela Greene - Barrow Superior Court

Appointed: November 20, 2014, Barrow Superior Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Michael I. Jeffery
Next Retention: 2018

Andrew Guidi - Anchorage Superior Court

Appointed: July 12, 2010, Anchorage Superior Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: New Position
Next Retention: 2020

Back to Top

Patrick S. Hammers - Fairbanks District Court

Appointed: July 9, 2009, Fairbanks District Court, by Governor Sarah Palin
Replaced: Judge Winston S. Burbank
Next Retention: 2016

J. Patrick Hanley - Anchorage District Court

Appointed: January 14, 2005, Anchorage District Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: Judge James Wanamaker
Next Retention: 2016

Bethany Spalding Harbison - Fairbanks Superior Court

Appointed: September 24, 2012, Fairbanks Superior Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Robert B. Downes
Next Retention: 2016

Gregory L. Heath - Palmer Superior Court

Appointed: November 25, 2003, Palmer District Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: New Position
Appointed: July 9, 2009, Palmer Superior Court, by Governor Sarah Palin
Replaced: Judge Beverly Cutler
Next Retention: 2018

Jennifer Stuart Henderson - Anchorage District Court

Appointed: November 9, 2012, Anchorage District Court, by Governor
Replaced: New Position
Next Retention: 2016

Charles T. Huguelet - Kenai Superior Court

Appointed: September 2, 2013, Kenai Superior Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: Judge Jonathan H. Link
Next Retention: 2018

Back to Top

Sharon A.S. Illsley - Kenai District Court

Appointed: June 14, 2007, Kenai District Court, by Governor Sarah Palin
Replaced: Judge David S. Landry
Next Retention: 2018

Back to Top

Jane F. Kauvar - Fairbanks Superior Court

Appointed: February 18, 1981, Fairbanks District Court, by Governor Jay Hammond
Replaced: New Position
Appointed: March 5, 2013, Fairbanks Superior Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Randy M. Olsen
Next Retention: 2016
* Retention information prior to 1996 is not available on the website.

Douglas H. Kossler - Court of Appeals

Appointed: August 2, 2013, Court of Appeals, by Governor Sean Parnell
Replaced: Justice Joel H. Bolger
Next Retention: 2016

Kari Kristiansen - Palmer Superior Court

Appointed: November 17, 2006, Palmer Superior Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: New Position
Next Retention: 2016

Back to Top

Keith B. Levy - Juneau District Court

Appointed: January 24, 2005, Juneau District Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: Judge Peter Froehlich
Next Retention: 2016

Paul R. Lyle - Fairbanks Superior Court

Appointed: February 19, 2008, Fairbanks Superior Court, by Governor Sarah Palin
Replaced: Judge Niesje J. Steinkruger
Next Retention: 2018

Back to Top

Peter J. Maassen - Supreme Court

Appointed: August 9, 2012, Supreme Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Justice Morgan Christen
Next Retention: 2016

Michael A. MacDonald - Fairbanks Superior Court

Appointed: June 1, 2007, Fairbanks Superior Court, by Governor Sarah Palin
Replaced: New Position
Next Retention: 2016

David Mannheimer - Court of Appeals

Appointed: October 11, 1990, Court of Appeals, by Governor Steve Cowper
Replaced: Judge James Singleton Jr.
Next Retention: 2018

Erin B. Marston - Anchorage Superior Court

Appointed: September 24, 2012, Anchorage Superior Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Peter Michalski
Next Retention: 2016

Michael P. McConahy - Fairbanks Superior Court

Next Retention: 2018

Dwayne W. McConnell - Bethel Superior Court

Appointed: July 11, 2012, Bethel Superior Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Leonard R. Devaney
Next Retention: 2016

Patrick J. McKay - Anchorage Superior Court

Appointed: November 30, 2005, Anchorage Superior Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: Judge Dan Hensley
Next Retention: 2016

Louis James Menendez - Juneau Superior Court

Appointed: March 23, 2011, Juneau Superior Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Patricia A. Collins
Next Retention: N/A

Gregory Miller - Anchorage Superior Court

Appointed: January 3, 2011, Anchorage Superior Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Stephanie Jannides
Next Retention: 2020

Kevin G. Miller - Ketchikan District Court

Appointed: August 30, 1999, Ketchikan District Court, by Governor Tony Knowles
Replaced: Judge Patricia A. Collins
Next Retention: 2018

Anna M. Moran - Kenai Superior Court

Appointed: March 5, 2007, Kenai Superior Court, by Governor Sarah Palin
Replaced: New Position
Next Retention: 2016

William F. Morse - Anchorage Superior Court

Appointed: February 27, 2002, Anchorage Superior Court, by Governor Tony Knowles
Replaced: Judge Rene J. Gonzalez
Next Retention: 2018

Gregory J. Motyka - Anchorage District Court

Appointed: July 26, 1991, Anchorage District Court, by Governor Walter Hickel
Replaced: Judge Elaine M. Andrews
Next Retention: 2018
* Retention information prior to 1996 is not available on the website.

Margaret L. Murphy - Homer District Court

Appointed: April 20, 2005, Homer District Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: Judge Francis M. Neville
Next Retention: 2016

Back to Top

Thomas G. Nave - Juneau District Court

Appointed: September 24, 2010, Juneau District Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: New Position
Next Retention: 2016

Back to Top

Paul E. Olson - Anchorage Superior Court

Appointed: January 29, 2010, Anchorage District Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: New Position
Appointed: March 9, 2012, Anchorage Superior Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: New Position
Next Retention: 2016

Back to Top

Philip M. Pallenberg - Juneau Superior Court

Appointed: August 31, 2007, Juneau Superior Court, by Governor Sarah Palin
Replaced: Judge Larry R. Weeks
Next Retention: 2016

Nathaniel Peters - Bethel District Court

Appointed: November 25, 2013, Bethel District Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Dennis Cummings
Next Retention: 2016

Frank A. Pfiffner - Anchorage Superior Court

Appointed: October 29, 2009, Anchorage Superior Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Justice Morgan Christen
Next Retention: N/A

Back to Top

Charles W. Ray Jr. - Bethel Superior Court

Appointed: June 20, 2012, Bethel Superior Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Marvin Charles III Hamilton
Next Retention: 2016

Stephanie Rhoades - Anchorage District Court

Appointed: July 30, 1992, Anchorage District Court, by Governor Walter Hickel
Replaced: Judge Glen C. Anderson
Next Retention: 2018
* Retention information prior to 1996 is not available on the website.

Mark Rindner - Anchorage Superior Court

Appointed: October 20, 2000, Anchorage Superior Court, by Governor Tony Knowles
Replaced: Judge Karen L. Hunt
Next Retention: 2016

Paul A. Roetman - Kotzebue Superior Court

Appointed: July 9, 2010, Kotzebue Superior Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Richard H. Erlich
Next Retention: 2020

Back to Top

Kevin M. Saxby - Anchorage Superior Court

Appointed: March 12, 2012, Anchorage Superior Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: New Position
Next Retention: 2016

Daniel Schally - Valdez District Court

Appointed: January 17, 2005, Valdez District Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: Justice Joel H. Bolger
Next Retention: 2016

Ben Seekins - Fairbanks District Court

Appointed: January 13, 2012, Fairbanks District Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Raymond Funk
Next Retention: 2018

Eric Smith - Palmer Superior Court

Appointed: April 18, 1996, Palmer Superior Court, by Governor Tony Knowles
Replaced: New Position
Next Retention: 2018

Jack W. Smith - Anchorage Superior Court

Appointed: November 7, 2002, Anchorage District Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: Judge Natalie Finn
Appointed: November 17, 2006, Anchorage Superior Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: New Position
Next Retention: 2016

Michael Spaan - Anchorage Superior Court

Appointed: November 17, 2006, Anchorage Superior Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: New Position
Next Retention: N/A

Trevor Stephens - Ketchikan Superior Court

Appointed: July 31, 2000, Ketchikan Superior Court, by Governor Tony Knowles
Replaced: Judge Thomas M. Jahnke
Next Retention: 2016

Craig F. Stowers - Supreme Court

Appointed: September 21, 2004, Anchorage Superior Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: Judge John Reese
Appointed: December 2, 2009, Alaska Supreme Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Justice Robert L. Eastaugh
Next Retention: 2024

John Suddock - Anchorage Superior Court

Appointed: November 14, 2002, Anchorage Superior Court, by Governor Tony Knowles
Replaced: Judge Elaine M. Andrews
Next Retention: N/A

Alex M. Swiderski - Anchorage District Court

Appointed: April 11, 2005, Anchorage District Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: Judge Samuel D. Adams
Next Retention: 2016

Back to Top

Herman G. Walker, Jr. - Anchorage Superior Court

Appointed: July 24, 2015, by Governor William Walker
Replaced: Judge Philip R. Volland
Next Retention: 2018

David R. Wallace - Anchorage District Court

Appointed: January 23, 2009, Anchorage District Court, by Governor Sarah Palin
Replaced: Judge Sigurd Murphy
Next Retention: 2016

Pamela Scott Washington - Anchorage District Court

Appointed: August 9, 2010, Anchorage District Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge John R. Lohff
Next Retention: 2016

Vanessa H. White - Palmer Superior Court

Appointed: November 17, 2006, Palmer Superior Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: New Position
Next Retention: 2016

Daniel E. Winfree - Supreme Court

Appointed: November 16, 2007, Supreme Court, by Governor Sarah Palin
Replaced: Justice Alexander O. Bryner
Next Retention: 2022

John W. Wolfe - Palmer District Court

Appointed: November 1, 2004, Palmer District Court, by Governor Frank Murkowski
Replaced: New Position
Next Retention: 2018

Michael L. Wolverton - Anchorage Superior Court

Appointed: July 1, 1988, Anchorage District Court, by Governor Steve Cowper
Replaced: Judge Michael E. White
Appointed: December 4, 1996, Anchorage Superior Court, by Governor Tony Knowles
Replaced: Judge Mark C. Rowland
Next Retention: 2018
* Retention information prior to 1996 is not available on the website.

Back to Top

David L. Zwink - Palmer District Court

Appointed: January 29, 2010, Palmer District Court, by Governor Sean Parnell
Replaced: Judge Gregory L. Heath
Next Retention: 2016